Istniej wiele zbiorów informacji o Marszałku i Legionach. Tutaj gromadzimy wybraną wiedzę o wydarzeniach, faktach, ludziach, pamiątkach etc. i linki do wartościowych stron internetowych o tematyce piłsudczykowskiej.
Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego były narodowym świętem. Mówił o tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki. (przemówienie radiowe tutaj).
Tradycję II RP podtrzymują Piłsudczycy ( patrz google hasło: imieniny Piłsudskiego).
JÓZEF GABRIEL JĘCZKOWIAK ZAPOMNIANY BOHATER LISTOPADA 1918 ROKU
Otrzymaliśmy korespondencję od Pana Daniela Żródlewskiego rzecznika Prasowego Muzeum Narodowego w Szczecinie z zaproszeniem na wystawę i promocję książki, które kierujemy do członków naszej organizacji.
Przestawiona zostanie postać Józefa Gadriela Jęczkowiaka, którego czyn jest jednym z kamieni węgielnych naszej niepodległości. Piłsudczycy również przywracają pamięć o ludziach i wydarzeniach, nie istniejacych w świadomości historycznej!
Wystawa stanowi próbę zaprezentowania roli i znaczenia jednostek w odbudowaniu państwa polskiego na przykładzie życia i działalności Józefa Jęczkowiaka. Losy tego bohatera stały się przyczynkiem do wskazania trwałości patriotyzmu oraz jego wartości w społeczeństwie polskim. Celem ekspozycji jest także ocalenie postaci Józefa Jęczkowiaka od zapomnienia oraz rozpowszechnienie informacji o jego życiu i działalności na rzecz niepodległej Polski zarówno wśród mieszkańców Szczecina, jak i szerszego grona odbiorców.
Naród Polski w Obronie Chrześcijańskiej Europy” medal ZPRP.
Związek ustanowił Medal pamiątkowy z dewizą „Naród Polski w Obronie Chrześcijańskiej Europy” z okazji V. rocznicy ponownego umieszczenia na Kahlenbergu w Wiedniu, tablicy pamiątkowej poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Zawiera ona treść będąca hołdem Narodu i jest na awersie Medalu.
WSKRZESICIELOWI OJCZYZNY
PIERWSZEMU MARSZAŁKOWI POLSKI
GODNEMU KRÓLA SOBIESKIEGO WODZOWI
KTÓRY CHWAŁĘ JEGO ORĘŻA W 1920 WZNOWIŁ
CHRZEŚCIJAŃSTWO POWTÓRNIE URATOWAŁ
O LOSIE EUROPY ROZSTRZYGNĄŁ
12.05.1939 POLACY W WIEDNIU
Tuż przed II Wojną Światową w dn 12 Maja 1939 roku nastąpiło uroczyste jej wmurowanie. Przetrwała wojnę. Władze komunistyczne II RP wymogły jej zdemontowane i leżała przez lata w magazynach muzealnych. Zasługą ZPRP jest jej powrót na dawne miejsce. Przypominanie o chwalebnych czynach Marszałka jest misją naszego Związku a Wiedeń szczególnym miejscem kultywowania pamięci Viktorii Wiedeńskiej powstrzymującej muzułmańską nawałę Turecką na Europę i pamięci miejsca, w którym rodziły się Legiony , dające początek zwycięskiej Armii Polskiej pokonującej Bolszewików w Bitwie Warszawskiej, chroniącej Zachód przed ateistyczna ideologią.
Medal przyznawany jest osobom, które swym postępowaniem i zaangażowaniem wskrzeszają imię Marszałka Józefa Piłsudskiego w duchu wartości, które ZPRP nosi na swoich sztandarach ” Bóg, Honor, Ojczyzna”.
O Marszałku i Legionach.
Bitwa Warszawska. Cud nad Wisłą.
Rocznica Bitwy Warzawskiej szczególni czczona jest przez Związek Piłsudczyków RP. Członkowie Związku uczestniczą w wielu uroczystościach i je wspóorganizują wraz z lokalnymi społecznościami. Są również aktywnymi propagatorami zwycięstwa, będącego jednym z największych w nowożytnej historii świata.
Cytaty z Wikipedii (oryginał tutaj)
Bitwa Warszawska[a], zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą[a] – bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D’Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata.
Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.
……..Znaczenie bitwy warszawskiej jest wciąż obiektem badań historycznych. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce – lord Edgar Vincent D’Abernon nazwał ją już w tytule swej książki „Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. W jednym z artykułów opublikowanych w sierpniu 1930 r. pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione… Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji (…). Zadaniem pisarzy politycznych… jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska”.
Francuski generał Louis Faury w jednym z artykułów w 1928 r. porównał bitwę warszawską do bitwy pod Wiedniem: „Przed dwustu laty Polska pod murami Wiednia uratowała świat chrześcijański od niebezpieczeństwa tureckiego; nad Wisłą i nad Niemnem szlachetny ten naród oddał ponownie światu cywilizowanemu usługę, którą nie dość oceniono”.
Z kolei brytyjski historyk J.F.C. Fuller napisał w książce Bitwa pod Warszawą 1920: „Osłaniając centralną Europę od zarazy marksistowskiej, Bitwa Warszawska cofnęła wskazówki bolszewickiego zegara (…), zatamowała potencjalny wybuch niezadowolenia społecznego na Zachodzie, niwecząc prawie eksperyment bolszewików”.
PS. Zadaniem ZPRP jest utrwalanie w pamięci narodu znaczenia tej bitwy.
Chwała Józefowi Piłsudskiemu i żołnierzowi polskiemu!
Cześć Bohaterom!